EKOCHEMIA - PRZEPISY

Proszek do prania

Zrobienie proszku do prania kolorowego w wersji less waste jest proste, żeby nie powiedzieć banalne. Wystarczy w równych proporcjach połączyć ze sobą boraks z sodą kalcynowaną i stosować łyżkę (maksymalnie dwie) takiej mikstury do każdego prania. Do proszku do prania białego dodajemy jeszcze dodatkowo nadwęglan sodu (równe proporcje wszystkich trzech składników).

Zalety takiego proszku:
🍀-unikamy szkodliwych dla zdrowia toksyn obecnych w komercyjnych proszkach (ja nie znoszę też tego zapachu, ale wiem, że zdania są podzielone; do domowej produkcji proszku można dodać naturalnych olejków eterycznych wedle uznania)
🍀oszczędzamy pare groszy (taki proszek jest tani i wydajny)
🍀znacznie redukujemy liczbę odpadów bo półprodukty do takiego proszku w większych miastach można kupić już na wagę do własnego pojemnika lub w internecie poprosić o opakowanie z odzysku

Od około dwóch lat używam takiego proszku w domu i jestem z niego bardzo zadowolona. To jak, może Wy też spróbujecie? A może macie jakieś inne pomysły na eko-pranie?

Przepis nie jest mój, poniżej podaję źródło
(swoją drogą godny polecenia blog o ekologii):
http://baranowscy.eu/wordpress/proszek-do-prania-przepis/

                                                                                           Płyn do szyb i luster

O ile o przepisy na skuteczny proszek do prania domowej produkcji nie trudno, to już znalezienie alternatywy dla płynów do mycia szyb zajęło mi trochę czasu i kosztowało sporo nerwów. Napiszę jednak najpierw szczerze: przepis, który przedstawię poniżej to nie jest idealny specyfik idealnej pani domu. Ma swoje wady: nie jest wieczny (autor przepisu podaje miesiąc, mnie się wydaje, że można spokojnie trzymać dłużej), być może nie zabije wszystkich bakterii świata (dla mnie żaden problem), no i trzeba się przy nim nieco namachać, niekiedy powtarzając aplikacje.
Robi się go bardzo prosto: w butelce z atomizerem łączymy 60 ml spirytusu salicylowego, 60 ml octu spirytusowego, 15 g skrobi kukurydzianej, mieszamy potrząsając butelką po czym dolewamy pól litra chłodnej wody. Aplikujemy na ściereczkę i parokrotnie przecieramy szyby lub inne powierzchnie szklane. Proste prawda?

            

© Copyright martalebre